MATKA BOŻA ANIELSKA


Dekanat: NMP
Nieustającej Pomocy

Adres Parafii: 
43 - 600 Jaworzno
Ul. Emilii Plater 5a
Tel. 32 615 51 11

Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie Dąbrowie Narodowej.
Jeśli chcesz wspomóc -
nr konta dla  wpłat darczyńców:
   
Kontakt: E-Mail: admin@boromeusz.jaworzno.pl

Kościół parafialny pod wezwaniem

Adres parafialnej strony internetowej

Matki Bożej Anielskiej

Msze Św. w niedziele: o godz. 7:00; 9:00; 11:00: 18:00 (17:00)
święta:
 o godz. 7:00; 15:00 (15:30); 18:00 (17:00)
w powszechne:  7:00; 18:00 (17:00)

Jaworzno - Dąbrowa Narodowa

 DUSZPASTERSTWO

HISTORIA PARAFII

PATRON PARAFII

NABOŻEŃSTWA

WSPÓLNOTY

INFORMACJE

FOTOGRAFIE

OGŁOSZENIA

POZDROWIENIE Wersja Głosowa

  

STRONA GŁÓWNA

Parafia Matki Bożej Anielskiej   

Jaworzno - Dąbrowa Narodowa

Dekanat: NMP Nieustającej Pomocy

  DUSZPASTERZE 

Proboszcz Ks. Leszek Żurek obchody 25 lecia posługi kapłańskiej  

Ks. Leszek Żurek urodził się 13 stycznia 1961 roku, święcenia kapłańskie otrzymał 7 czerwca 1986 roku. Do maja 2008 był proboszczem parafii pw.  
św. Jakuba Starszego Apostoła w Gieble

MEDAL „MATER VERBI”
Laureaci Medalu "Mater Verbi" 2008
Ks. Leszek Żurek, były wikariusz w naszej Parafii tj.  MBNP w Jaworznie Ciężkowicach, obchodził 25-lecie kapłaństwa przewodnicząc w uroczystej Sumie odpustowej, w Niedzielę
26 czerwca 2011 roku.
.

W niedzielę, 5 czerwca 2011 (Bazylice
Św. Andrzeja w Olkuszu)
będziemy gościć w naszej parafii ks. biskupa Piotra Skuchę
. Będzie przewodniczyć Mszy
św. o godz. 11.30 w intencji Księży Rodaków, którzy przeżywają 25-lecie swego kapłaństwa: ks. Zdzisława Karonia, ks. Piotra Nogi oraz ks. Leszka Żurka oraz w intencji obchodzącego
25-lecie kapłaństwa - byłego wikariusza naszej parafii -
ks. Leszka Łuszcza.

 

Proboszcz:

ks. Leszek Żurek

Od 1.05.2008 Pracował również jako  wikariusz w Jaworznie Ciężkowicach.

 

     

 Wikariusz:

     
ks. Andrzej Lis
ks. Łukasz Pisz 
Święcenia kapłańskie 2004r.


Od 24.08.2013
Pracował również jako  wikariusz w parafii 
św. Barbary w Jaworznie
.
 
       


 

Historia duszpasterstwa parafii



18 czerwca 2013 r. w siedzibie Kurii Diecezjalnej wręczono dekrety odwołujące
i powołujące kapłanów na nowe funkcje. Oto lista zmian:

ks. Andrzej Lis ks. Andrzej Lis
Święcenia kapłańskie 2004r.

Również były wikariusz
z parafii św. Barbary
w Jaworznie
- został mianowany wikariuszem parafii pw. MB Anielskiej w Jaworznie – Dąbrowie Narodowej, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia NMP
w Sosnowcu
ks. Łukasz PiszKs. Łukasz Pisz NEOPREZBITER 2012 r
Ks. Łukasz Pisz


W parafii pw.
MB Anielskiej  Jaworznio – Dąbrowa Narodowa od 24-08-2012 do 23-08-2013r.

18-06
2013

skierowany do pomocy duszpasterskiej
w parafii pw. Nawiedzenia NMP
w Będzinie – Syberce.
Notariusz Sądu Biskupiego w Sosnowcu;


ZMIANY 2012 - podsumowanie15 czerwca 2012 r. w siedzibie Kurii Diecezjalnej wręczono dekrety odwołujące
i powołujące kapłanów na nowe funkcje. Oto lista zmian:

ks. Łukasz PiszKs. Łukasz Pisz NEOPREZBITER 2012 r
Ks. Łukasz Pisz

Od 24-08-2012
do 24-08-2013
- został mianowany wikariuszem w parafii pw.
MB Anielskiej w Jaworznie – Dąbrowie Narodowej
Pochodzi z par. św. Grzegorza Wielkiego w Ruszczy (diecezja krakowska)
ks. Łukasz Pasternak 2008 ks. mgr Łukasz Pasternak 
Opiekun Diecezjalny Krucjaty Wyzwolenia Człowieka
Od 24-08-2008 do sierpnia 2012r.
- został mianowany wikariuszem w parafii
pw. św. Tomasza Ap. w Sosnowcu
                               Nowo przybyłemu Księdzu życzymy Błogosławieństwa Bożego,
                                                wielu łask w pracy duszpasterskiej.

                                                                     Parafianie


Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie Dąbrowie Narodowej


Autor: admin.
  
17.11.2010.
Zmarła Mama ks. Leszka ŻurkaZmarła Mama ks. Leszka Żurka, proboszcza parafii pw. NMP Anielskiej w Jaworznie - Dąbrowie Narodowej. Śp. Barbara Żurek miała 72 lat.

Pogrzeb odbędzie się w piątek, 19 listopada br., o godzinie 12.00 w kaplicy cmentarnej
w Olkuszu. Liturgii pogrzebowej będzie przewodniczył J.E. Ksiądz Biskup Piotr Skucha.  
                                  Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie ...

Autor: Kuria Diecezjalna

18.01.2008.

Zmarła Mama ks. Leszka ŻurkaZmarł Ojciec Ks. Leszka Żurka proboszcza parafii pw. św. Jakuba Ap. w Gieble.
 Śp. Henryk Żurek miał 74 lata.

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 21 stycznia 2008 r. o godz. 12:00 w kaplicy cmentarnej
w Olkuszu. Liturgii pogrzebowej będzie przewodniczył J.E. Ksiądz Biskup Piotr Skucha.  
                                  Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie ....

              


ks. Bp. Ordynariusz Adam Śmigielski

      W dniu 23 sierpnia 2008r. ks. Bp. Ordynariusz Adam Śmigielski dokonał zmian duszpasterskich w naszej diecezji.

Wikariusze:
Ks. Gerard Małodobry
ks. mgr Gerard Małodobry  - został przeniesiony do Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu
ks. Łukasz Pasternak 2008 ks. mgr Łukasz Pasternak  - został przeniesiony z Parafii pw. św. Floriana 
w Sosnowcu Zagórzu

Nowo przybyłemu Księdzu życzymy Błogosławieństwa Bożego,
wielu łask w pracy duszpasterskiej.

Parafianie


Autor: Kuria Diecezjalna w Sosnowcu   
24.04.2008.
Biskup Adam Śmigielski mianował ks. Leszka Żurka, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Gieble, proboszczem parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie Dąbrowie Narodowej. Ks. Leszek Żurek urodził się 13 stycznia 1961 roku, święcenia kapłańskie otrzymał 7 czerwca 1986 roku.
Dekret
Dekret

Nowo przybyłemu Księdzu życzymy Błogosławieństwa Bożego,
wielu łask w pracy duszpasterskiej.

Parafianie


Biskup Adam Śmigielski odwołał ks. Mariana Wątka z dniem 1 maja 2008 r. dekretem
z dnia 22-04-2008r.

ks. Marian WątekByły Proboszcz parafii:
od 7-07-1992
do 29,04-2008
 pw. Matki Bożej Anielskiej
w Jaworznie Dąbrowie Narodowej.

ks. Marian Wątek

Przeszedł do Domu Emeryta w  Częstochowie
Zmarł w dniu 19-04-2010 r.


Zmarł ks. Marian Wątek (diec. sosnowiecka) (aktual.) Drukuj Poleć znajomemu
Autor: kmk / kjk / kag
20.04.2010.
  
Zmarł ks. Marian Wątek (diec. sosnowiecka)19 kwietnia rano zmarł ks. Marian Wątek (ur. 15.01.1940). Od 2008 przebywał na emeryturze w Domu Księży w  Częstochowie.

Ks. Marian Wątek - syn Stanisława i Genowefy z d. Wawro. Urodził się 15 stycznia 1940 r. w miejscowości Kadzice, parafia Kościelec Pińczowski (diecezja kielecka). Liceum Ogólnokształcące ukończył w roku 1960 w Proszowicach. W latach 1960 - 1967 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.

Diakonat otrzymał dnia 12 marca 1967 r. w Krakowie, święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. dr. Stefana Bareły 18 czerwca 1967 r. w Częstochowie.

Ks. Marian Wątek - syn Stanisława i Genowefy z d. Wawro. Urodził się 15 stycznia 1940 r. w miejscowości Kadzice, parafia Kościelec Pińczowski (diecezja kielecka). Liceum Ogólnokształcące ukończył w roku 1960 w Proszowicach. W latach 1960 - 1967 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.

Diakonat otrzymał dnia 12 marca 1967 r. w Krakowie, święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. dr. Stefana Bareły 18 czerwca 1967 r. w Częstochowie.

Pracował jako wikariusz w parafiach:
Trębaczew (1967-1968),
Dzietrzniki (1968-1969),
Rząśnia (1969 – 1970),
Makowiska (1970 – 1971),
Czajków (1971-1973),
Poczesna (1973),
Mstów (1973–1976),
Gorzkowice (1976–1977),
Kiedrzyn (1977–1978),
św. Barbary w Dąbrowie Górniczej (1978 – 1983),
Wikariat Terenowy św. Maksymiliana w Dąbrowie Górniczej - Osiedle Mydlice (1983-1984),
Wilkowiecko (1984).

Jako administrator parafii pracował w parafii Wilkowiecko (1984 – 1985).

Jako proboszcz pracował w następujących parafiach: Wilkowiecko (1985 – 1990),
Sosnowiec – parafia św. Józefa (1990 – 1992),
J
aworzno – Dąbrowa Narodowa - parafia Matki Bożej Anielskiej (od 7 lipca 1992 r.
do 29 kwietnia 2008 r.).

Z dniem 30 kwietnia 2008 r. został zwolniony z obowiązków proboszcza parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie – Dąbrowie Narodowej i skierowany na emeryturę. Zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Częstochowie.

Zmarł 19 kwietnia 2010 r.

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 26 kwietnia o godz. 11:00 w miejscowości Kościelec (parafia św. Wojciecha) koło Proszowic (diec. kielecka). Zmarły zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...



ARCHIWALIA:  


ks. Bp. Ordynariusz Adam Śmigielski

      W dniu 21 sierpnia 2007r. ks. Bp. Ordynariusz Adam Śmigielski dokonał zmian duszpasterskich w naszej diecezji.

Wikariusze:Ks. Krzysztof Barcicki
ks. Krzysztof Barcicki

 - został


przeniesiony do Parafii
Św. Maksymiliana
Marii Kolbego w Olkuszu 

Ks. Gerard Małodobry
ks. Gerard Małodobry - został

przeniesiony z Parafii
Św. Joachima
w Sosnowcu;
- Poprzednio w Jaworznie Ciężkowicach

Nowo przybyłemu Księdzu życzymy Błogosławieństwa Bożego,
wielu łask w pracy duszpasterskiej.

Parafianie


Ks. Krzysztof Barcicki

   ks. Krzysztof Barcicki mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie-Dąbrowie Narodowej w 2002 r.

 

 


NIEDZIELA - Edycja sosnowiecka 36/2002

Ksiądz Kanonik Józef Caputa - proboszcz parafii
św. Wojciecha w Krakowie

 

Urodzony w 1950 roku w Żywcu. Liceum ogólnokształcące 1964-1968
w Żywcu. 1968-1974 Wyższe Seminarium w Krakowie. Święcenia kapłańskie 19.05.1974 w Katedrze Wawelskiej z rąk Ks. Kardynała Karola Wojtyły.
Wikariusz 1974-1977 Jaworzno Dąbrowa Narodowa w parafii
Matki Bożej Anielskiej.

1977-1982 Oświęcim parafia Wniebowzięcia NMP
1982-1985 Kalwaria Zebrzydowska parafia św. Józefa. Od czerwca 1985 r. Ośrodek Duszpasterski a później parafia Świętego Wojciecha
w Krakowie. Proboszcz parafii od 1988 r.
e-mail: jcaputa@op.pl

 


                NIEDZIELA - Edycja sosnowiecka 14/2005

                                                           W miłosierdziu nadzieja

                                                            PIOTR GRZYBOWSKI

    Choć pacjenci Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Jaworznie-Ciężkowicach mają do kościoła parafialnego zaledwie kilkadziesiąt metrów, to stan zdrowia żadnemu z nich nie pozwala na opuszczenie placówki. Dlatego bp Adam Śmigielski SDB zgodził się ustanowić w placówce kaplicę.

Otwarcie nowej kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego miało miejsce 10 marca. Poświęcenia dokonał Pasterz Kościoła sosnowieckiego, a stosowny dekret odczytał ks. dr Czesław Tomczyk, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W uroczystej Mszy św. udział wzięli: ks. kan. Bronisław Saługa
– proboszcz parafii, ks. Gerard Małodobry – były kapelan, ks. Wiesław Żmija – obecny kapelan ośrodka
oraz ks. Czesław Rechul – ubogacający liturgię śpiewem. Na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego Ordynariusz Sosnowiecki zezwolił przechowywać w kaplicy Najświętszy Sakrament
i celebrować Eucharystię.

50 ciągle zajętych miejsc

Samodzielny Publiczny ZOZ Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Jaworznie-Ciężkowicach znajduje się poza centrum miasta. Lokalizacja z dala od ulicznego zgiełku jest niewątpliwie atutem placówki. „Początki zakładu sięgają 2000 r. Został on powołany, by służyć pomocą w zakresie całodobowej pielęgnacji i opieki rehabilitacyjnej nad pacjentami, którzy ze względu na stan zdrowia czy sytuację społeczną nie mogą sami o siebie zadbać. Placówka dysponuje 50 miejscami i wszystkie ciągle są zajęte. Czas oczekiwania na przyjęcie waha się od 3 do 6 miesięcy” – wyjaśnia Dorota Kuczmierczyk-Kijak, dyrektor zakładu. Nad pacjentami czuwa zespół 38 pracowników: 13 pielęgniarek, 2 specjalistów od rehabilitacji i lekarze. Atutem jest także własna administracja, kuchnia i obsługa. Placówka realizuje świadczenia medyczne na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dużą pomoc w zachowaniu płynności finansowej świadczy Urząd Miasta Jaworzna. Ośrodek podpisał umowę, na mocy której miasto dopłaca do kosztów utrzymania każdego mieszkańca Jaworzna. W zakładzie pacjent może przebywać maksymalnie 6 miesięcy.

Ale w sytuacji, gdy stan zdrowia się pogarsza, a jest to praktycznie bardzo częsty proceder, pacjent może pozostać do końca umowy kontraktowej, czyli do 31 grudnia danego roku.

Kaplica w 4 miesiące

Istniejący od kilku lat Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy miał już swojego kapelana, brakowało tylko kaplicy. Dlatego mając na uwadze dobro duchowe pacjentów i personelu, Ordynariusz Sosnowiecki ustanowił kaplicę. Została wydzielona z holu, gdzie już wcześniej znajdował się obraz Jezusa Miłosiernego zakupiony z ofiar Marii Flipek, jednej z pensjonariuszek. Jej ostatnim życzeniem było przeznaczenie wszystkich środków na cele zakładu. „Nie zawahałam się ani chwili
i pozyskane fundusze przeznaczyłam na zakup obrazu Miłosierdzia Bożego, który bp Adam Śmigielski poświęcił w ubiegłym roku. Decyzję o budowie kaplicy podjęłam dopiero kilka miesięcy później. Do tej pory Eucharystia była celebrowana w miejscu najbardziej dostępnym dla chorych,
a mianowicie w jadalni. Gdy zdecydowaliśmy się na budowę kaplicy, powstał projekt,
by umiejscowić ją w dopiero co pozyskanej przez placówkę części przychodni. Jednak za sprawą nowego kapelana ks. Wiesława Żmii kaplica została zaprojektowana w miejscu, gdzie wisi obraz Miłosierdzia Bożego, czyli w centralnej części budynku” – wyjaśnia Dorota Kuczmierczyk-Kijak.

Rola kapelana

Ks. Wiesław Żmija jest kapelanem od 4 miesięcy. Do ośrodka przychodzi 2 razy w tygodniu. Spotyka się z chorymi w salach, a teraz już w nowej kaplicy, na wspólnej modlitwie. „Pierwsze półtora miesiąca było dla mnie bardzo trudne. Ciężko mi było odnaleźć się w nowej sytuacji. Jednak poznając bliżej chorych i pracowników zakładu, zobaczyłem, jak bardzo potrzebują kapłańskiej posługi – spowiedzi, Eucharystii, wspólnej modlitwy, rozmowy. Pamiętam, jak kiedyś odbywał się
w ośrodku koncert, w trakcie którego chorzy wychodzili. Potem była Droga Krzyżowa i nikt z niej nie wyszedł, a część z tych osób, które w niej uczestniczyło płakało. Nie będzie przesadą,
jak powiem, że pensjonariusze ośrodka spragnieni są duchowej posługi. Jest to dla mnie, jako kapłana, niezmiernie budujące i motywujące. Okazuje się, że troską duszpasterską trzeba objąć nie tylko chorych, ale i personel ośrodka. Niedawno zmarła pielęgniarka w wieku 32 lat, zostawiła męża i 2 córki. Wszyscy modliliśmy się w ich intencji i było widać, że personel który przyszedł na Mszę św. za zmarłą pielęgniarkę pokładał nadzieję w chorych, w ich modlitwie” – opowiada ks. Żmija. – Przed Bogiem nie ma bowiem chorych czy zdrowych, młodych czy starszych, ale są ci, którzy bardziej lub mniej kochają”.

Ks. Gerard MałodobryKs. Gerard Małodobry w stroju hutnika w Sosnowiecu Zagurzu Parafia pw. św.Floriana 4.05.2007r.ks. Gerard Małodobry 1995-1999


Poprzedni proboszczowie:

ks. Antoni Adamek, ks. Florian Gruca, ks. Czesław Puto, ks. Jerzy Grajny, ks. Marek Wójcik, ks. Marian Wątek

Ks. Antoni Adamek pierwszy proboszcz parafii ks. Antoni Adamek
pierwszy proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie Dąbrowie Narodowej
od 29 X 1950r.
Zmarł 11-06-1986 (Dziekan Zatorski pomysłodawca budowy kaplicy
w Laskowej
Pogrzeb Ks. Dziekana Antoniego Adamka 11_06_1986r.
Do 1979 r kapłan Dąbrowy Narodowej póżniej nowym proboszczem parafii P.J. Dobrego Pasterza zostaje ks. Florian Gruca , który przybywa na Prądnik z Jaworzna-Dąbrowy. ks. Florian Gruca Proboszcz do 1979 r. parafii Matki Bożej Anielskiej
w Jaworznie Dąbrowie Narodowej
ur. 1935) - wyświęcony w 1959 r. wikary m.in. w Gdowie i Jaworznie-Dąbrowie.
Od 1979 r. szósty z kolei proboszcz parafii P.J. Dobrego Pasterza w Prądniku Czerwonym (po ks. Julianie Bajerze). Za jego zarządzania parafią: wykończono wnętrze parafialnego kościoła Dobrego Pasterza i wyposażono go, uległy spaleniu kaplica św. Józefa na cmentarzu parafialnym i dzwonnica obok kościoła, postawiono wielką nową plebanię i stalową dzwonnicę, wyremontowano budynek plebanii starej, uporządkowano plac kościelny i otoczono go murkiem, rozwiązano chór parafialny "Celesta" i zorganizowano nowy - "Pastores", wprowadzono gazowe ogrzewanie kościoła i całodzienną adorację Najśw. Sakramentu. Wielki miłośnik pielgrzymek zagranicznych, których zorganizował już kilkadziesiąt.
Ks. Czesław Puto ks. Czesław Puto proboszcz do 1986r.  Następnie zostaje  proboszczem Zatorskim po Dziekanie Ks. Antonim Adamku
i kontynuuje budowę kaplicy
 
Śp. Ks Jerzy Grajny Proboszcz parafii:
Śp. ks. Jerzy Grajny





 Proboszcz parafii:
ks. Marek Wójcik
 
ks. Marian Wątek
Proboszcz parafii:

ks. Marian Wątek
od 7-07-1992
do 29,04-2008
Przeszedł do Domu Emeryta
w  Częstochowie
Zmarł w dniu
19-04-2010 r.
 
Proboszcz Ks. Leszek Żurek obchody 25 lecia posługi kapłańskiej Proboszcz parafii:
od 1-05-2008 r.
Ks. Leszek Żurek urodził się 13 stycznia 1961 roku, święcenia kapłańskie otrzymał 7 czerwca 1986 roku.
Do maja 2008 był proboszczem parafii pw.
 
św. Jakuba Starszego Apostoła w Gieble.
Poprzednio pracował w Jaworznie Ciężkowicach